Tradicionalni slovenski zajtrk

V Sloveniji smo v tednu od 11. do 17. novembra 2024 prvič obeležili Teden slovenske hrane, ki spodbuja ponovno odkrivanje bogate tradicije domačih jedi ter uporabo lokalno pridelane hrane. Teden slovenske hrane poudarja pomen izbire lokalnih živil in povečuje zavedanje o prednostih uživanja slovenskih izdelkov. Cilj je, da prebivalci pogosteje posegamo po slovenskih izdelkih ter s tem podpiramo domače kmete in predelovalce. Tudi na našem jedilniku so se v tem tednu zvrstile nekatere slovenske jedi.

Naša šola je vključena v vseslovenski projekt

, ki se izvaja kot eden izmed osrednjih dogodkov dneva slovenske hrane. Letos smo ga obeležili v petek, 15. novembra. Projekt Tradicionalni slovenski zajtrk naj bi nas opomnil, da je hrana, ki so jo pridelali in pripravili ljudje na naših kmetijah, v kmetijskih in živilskih podjetjih ter zadrugah, bolj sveža in okusnejša. Letošnji projekt izpostavlja vseh pet sestavin tradicionalnega slovenskega zajtrka, in sicer kruh, maslo, mleko, jabolko in med, slogan pa se glasi: »Tradicionalni slovenski zajtrk – moj naj zajtrk!« Tradicionalni slovenski zajtrk je sestavljen iz mleka, masla, kruha, medu ter jabolk ali drugega svežega ali suhega sadja brez dodanega sladkorja. Kruh mora biti proizveden v Republiki Sloveniji, vsa druga živila pa morajo biti pridelana in predelana v Republiki Sloveniji. Za naše sestavine so poskrbeli: kmetija Flis (maslo in mleko), čebelarstvo Posl (med), pekarna Presta (kruh) in sadjarstvo Brodar Gorišek (jabolka).

Čeprav je tradicionalni zajtrk predvsem obrok, ki se uživa v šolah in vrtcih, lahko služi kot navdih tudi za zajtrke doma. S tem, ko v svojo vsakodnevno prehrano vključimo osnovne sestavine, kot so kruh, med, mleko, maslo in sadje, ne skrbimo le za svoje zdravje, temveč tudi podpiramo lokalne pridelovalce.

Dostopnost